Systemy nawadniające.
Montaż & serwis
Systemy nawadniające
Ogród podobnie jak większość żywych organizmów do życia potrzebuje wody.
Aby utrzymać ogród w odpowiedniej kondycji, zapewnić rośliną i trawnikom optymalne warunki do rozwoju niezbędne jest zaopatrzenie ich w wodę. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem jest odpowiednio zaprojektowany i wykonany system nawadniania. Odpowiednio wykonana instalacja niesie za sobą wiele zalet od czysto ekonomicznych po praktyczne. Pierwszą z zalet jest oszczędność wody sięgająca od kilku do 30%, gdyż dobrze zaprojektowany system pozwoli nam równomiernie nawodnić cały ogród wtedy gdy jest nam to potrzebne. Automatyczny system nawadniania pozwoli nam również zaoszczędzić masę czasu, który w obecnych czasach jest niezwykle cenny. Nawet do 3 godzin zajmuje dokładne podlanie średniej wielkości ogrodu używając do tego węża ogrodowego. Niewątpliwą zaletą automatycznego nawadniania jest jego bezobsługowość, ustawiając sterownik praktycznie zapominamy o całej instalacji zmieniając program kilka razy w roku dzięki czemu, wyjeżdżając na wakacje bądź służbowo, nie musimy już zaprzątać sobie głowy czy nasz trawnik lub ukochane rośliny przetrwały przetaczającą się falę upałów. Poza czynnikami ekonomicznymi i praktycznymi jest też ten techniczny czyli równomierność podlewania/ zraszania, która pozwala utrzymać nam zielony trawnik w doskonałej kondycji bez przesychających połaci.
Proces składający się na instalację systemu:
+ Pomiar wydajności źródła zasilania (wody) oraz pomiar obszaru mającego zostać objętym systemem nawadniania
+ Wykonanie projektu nawadniania/instalacji
+ Wyznaczenie punktów instalacji/ stref w terenie
+ Wykonanie wykopów pod rury zasilających zraszacze oraz linię kroplującą
+ Montaż systemu/ sekcji wraz z osadzeniem zraszaczy
+ Montaż skrzynki rozdzielczej w której zainstalowane są elektrozawory
+ Montaż sterownika
+ Montaż czujnika deszczu bądź wilgotności gleby
+ Kalibracja zraszaczy (ustawienie zasięgu oraz kątu zraszania)
+ Zaprogramowanie sterownika
Elementy wpływające na jakość systemu nawadniania
Na jakość wykonanego systemu nawadniającego wpływa kilka czynników. które przekładają się na jego wydajność niezawodność oraz długowieczność. Kluczowa tutaj jest jakość podzespołów oraz części na, których oparty jest system. Nasze instalacje opieramy tylko na częściach renomowanych producentów, którzy są liderami na światowym rynku. Pracujemy na produktach między innymi takich firm Rain Bird, Hunter, K-Rain, TORO, Orbit czy Irritrol. Kolejnym z kluczowych czynników jest prawidłowe zaprojektowanie całego systemu nawadniającego oraz prawidłowa instalacja wszystkich elementów składowych całego systemu.
Zraszacz
Zraszacz jest to element instalacji nawodnienia odpowiedzialny za rozprowadzenie / rozproszenie wody, która jest wtłaczana w niego pod ciśnieniem. Rozpylana woda imituje opad deszczu. Najczęściej wykorzystywane są dwa typy zraszacze turbinowe oraz obrotowe.
Sterownik
Sterownik jest “mózgiem” całego systemu, odpowiada on za poprawną pracę instalacji, uruchomienie zaprogramowanych cykli nawadniania czy też przetworzenie i interpretację sygnałów pochodzących z podłączonych czujników.
Elektrozawory
Jest to typ zaworu sterowanego elektronicznie, elektrozawór reguluje otwarcie oraz przepływ wody dostarczanej do instalacji. Elektrozawory połączone są z sterownikiem, który reguluje ich pracę.
Czujniki
W ogrodowych systemach nawadniających wyróżniamy dwa podstawowe czujniki są to czujnik deszczu/opadów oraz czujnik wilgotności gleby. Czujniki odpowiadają za wyłączenie bądź włączenie systemu nawadniania, gdy zostają odczytane określone warunki/zdarzenia analizowane przez dany typu czujnika.