You are currently viewing Jak pozbyć się kreta?

Jak pozbyć się kreta?

Jak pozbyć się kreta?

Mimo, że krety są pożytecznymi zwierzętami, ich obecność w ogrodzie jest bardzo uciążliwa. Wynika to z tego, że efektem ubocznym ich działalności są kopce świeżej ziemi, które szpecą nasz teren przydomowy. Te zniszczenia mogą sięgać nawet 70 cm głębokości. Tak naprawdę wystarczy jedna noc, by szkodniki zniszczyły gładką, zieloną murawę, którą pielęgnowaliśmy przez długi okres czasu. Co prawda krety nie żywią się korzeniami roślin, jednak podczas kopania tunelów skutecznie je uszkadzają, powodując w ten sposób ich usychanie. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod, by pozbyć się kreta z ogrodu.

Kilka słów o krecie

Kret to drapieżnik, który zwykle osiąga około 20 cm długości. Posiada różowy, zaostrzony ryjek, w którym znajdują się bardzo ostre zęby oraz nieproporcjonalne, dość duże w stosunku do ciała, silne łapy. Są one zrośnięte, dzięki czemu idealnie sprawdzają się podczas przekopywania
podziemnych korytarzy. Jego ciało jest pokryte czarnym, gęstym oraz aksamitnym futrem. Kret mimo, że jest prawie ślepy i umiarkowanie głuchy, posiada włoski czuciowe, które są niezwykle wrażliwe na drgania. Największą aktywność wykazuje w godzinach porannych. Uwielbia tereny wilgotne, dlatego najlepiej odnajduje się w podłożu regularnie podlewanym. Kret w ogrodzie najczęściej pojawia się w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nie zapadają w sen zimowy, przez co są ciągle aktywne. Zazwyczaj ‘pracują’ 4 godziny, po czym zapadają w sen na około 3 godziny. Zimują zwykle w korytarzach (tych najgłębszych), które same stworzyły. W ten sposób chronią się przed zamarznięciem. Gdy zaczynają odczuwać, że nadchodzi zima przechodzą do budowy podziemnego gniazda. Oprócz tego w bliskiej odległości tworzą spiżarnię, w której znajduje się pożywienie na ciężki czas, jakim jest zima. Krety żyją w samotności, zazwyczaj konkurują z innymi drapieżnikami o swoje terytorium. Spotykają się chętnie wyłącznie w okresie rui (trwa on miesiąc), który trwa od późnej zimy do początku wiosny. Czas trwania ciąży w przypadku kretów wynosi od 4 do 6 tygodni. Młode na początku zostają z matką, ale tylko przez 4 tygodnie, następnie są przepędzone, w celu założenia własnego terytorium. Kret staje się dojrzały dopiero po upływie miesiąca, jego średnia długość życia wynosi około 5 lat. W naszym kraju krety są objęte częściową ochroną gatunkową. Co to oznacza? Że nie są chronione, gdy pojawią się na prywatnym terenie, czyli w ogrodzie, lotnisku, czy boisku sportowym.

Gdzie żyją krety?

Kret zdecydowanie większą część swojego życia spędzają pod ziemią, bardzo rzadko pojawia się na powierzchni ziemi. Swoje terytorium urządzona poprzez wykopywanie podziemnych tuneli, zazwyczaj o średnicy około 5 cm. W niektórych przypadkach ich łączna długość może wynieść nawet 200 m. Oprócz niezwykłej długości, imponująca jest ich głębokość. Kret w ogrodzie jest w stanie wykopać tunele, które osiągają nawet 50 cm głębokości. Szkodnik kopie do momentu, aż znajdzie pokarm. Jeden kret jest w stanie zasiedlić terytorium o powierzchni od 3000-6000 m2. W ciągu doby kret może wydrążyć do 15 m korytarzy, wtedy właśnie powstają kopce kreta w ogrodzie.

Dlaczego kret drąży korytarze?

Kret tworzy podziemne korytarze, w celu znalezienia pożywienia. Żywi się najczęściej dżdżownicami, owadami, ślimakami. Z reguły jego łowy trwają około 4 godzin, porusza się korytarzami podróżnymi, a następnie przebiega do łownych i tam rozpoczyna dalsze rycie lub poszukuje pokarmu. To małe zwierzątko naprawdę musi się dużo napracować i nabiegać, w niektórych przypadkach korytarz jest oddalony od gniazda aż o 150 m. Każdego dnia kret musi spożyć około 50-100 g dżdżownic , taką ilość którą będzie odpowiadała jego masie ciała. Takie zapotrzebowanie na pokarm, wynika głównie z jego niezwykle szybkiej przemiany materii. Jego korytarze zazwyczaj biegną na głębokości około 35 cm, jednak czasami mogą być głębsze, wtedy w każdej chwili może dojść do osypywania się ziemi i zniszczenia roślin, dlatego tak ważne jest szybkie działanie. Nie można z nim zwlekać.

Domowe sposoby na kreta

Obecnie jest wiele sposobów na wykurzenie kreta, jednym z nich są metody domowe. Najbardziej skuteczne jest odstraszenie go za pomocą zapachu. Szkodnik może nie ma aż tak silnie rozwiniętego zmysłu węchu, ale przykrą, nieprzyjemną woń na pewno wyczuje. Aby pozbyć się kreta, należy zastosować skórkę cytryny lub kawałek czosnku, najlepiej w formie spleśniałej. Alternatywną dla tych produktów spożywczych są resztki ryb, które należy umieścić w kretowisku. Kolejny sprawdzony sposób to zastosowanie pustej puszki po napoju lub piwie. Co z tym należy zrobić? Wystarczy nałożyć pustą puszkę na metalowy pręt, a następnie umieścić go w kretowisku. Na skutek wiatru puszka zostanie wprawiona w ruch i zacznie wydawać z siebie dźwięki i drgania, które nie są lubiane przez kreta. Dojdzie wtedy do wniosku, że czas najwyższy zmienić teren. Dla pewności, nie ma co od razu usuwać tego pręta z puszką, może jeszcze zostać w tym miejscu na kilka dni, w razie jakby kret postanowił jednak wrócić. Jak widać domowe sposoby na kreta mogą być równie skuteczne.

Skuteczne detergenty

Aby pozbyć się kreta z ogrodu warto rozważyć zakup specjalnych preparatów. Detergenty, które są wykorzystywane do wypędzenia szkodnika, zwykle mają postać żelu lub granulek. Najczęściej wybieranym rodzajem, głównie ze względu na wygodę podczas korzystania jest preparat w granulkach. W przypadku ich zastosowania, należy uważać by ich nie rozsypać w miejscu, gdzie przebywają nasze zwierzęta domowe. Ryzyko tego typu nie istnieje w przypadku preparatu żelowego, który wlewa się do kretowiska bezpośrednio z opakowania. Ten detergent zawiera substancje szkodliwe, które mają negatywny wpływ na drogi oddechowe, dlatego też trzeba być ostrożnym, tym razem nie tylko na zwierzęta, ale też na siebie. Czynności tego typu, należy wykonywać rano, najlepiej w momencie, gdy zauważymy nowy kopiec, który prawdopodobnie pojawił się niedawno. Wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że kret śpi w pobliżu. Jest to idealny moment na jego pozbycie się.

Pułapki z rur i słoików

Kolejny sposób na kreta z ogrodu to zastosowanie gotowej pułapki do ogrodu w formie rury, którą umieszcza się w krecich korytarzach. Ten produkt charakteryzuje się tym, że ma z obu stron zapadki, które otwierają się do środka. Dzięki temu, gdy szkodnik wejdzie do środka, nie będzie mógł się z niego wydostać. Jest to humanitarny sposób na pozbycie się go. Kolejnym krokiem jest wywiezienie kreta z dala od naszej działki, najlepiej w odległości 500 m. Jeżeli nie posiadamy gotowej pułapki tego typu, zawsze można ją wykonać samemu. Wystarczy zaopatrzyć się w słoik o pojemności około 2 litrów. Słoik, należy umieścić pod korytarzem kreta, ale w pobliżu kopca. Jego otwór powinien znajdować się na poziomie korytarza. Następnie wykop, należy przykryć za pomocą tektury. Wtedy, gdy kret do niego wpadnie, również nie ma możliwości wydostania się. Bez znaczenia, czy pułapkę kupimy w sklepie, czy wykonany samodzielnie w domu, należy pamiętać, że trzeba ją sprawdzać 2-3 razy w ciągu doby. Kret potrzebuje sporo pożywienia w ciągu dnia, dlatego nie jest w stanie przeżyć bez niego dłużej niż 10 godzin. A co zrobić ze złapanym kretem? Aby się go pozbyć należy do wywieźć, jak najdalej od naszego ogrodu, a następnie wypuścić na wolność. Pozostaje nam tylko mieć nadzieje, że nie pojawi się u nas ponownie.

Odstraszacze elektryczne

Następny sposób, który równie często jest wykorzystywany do ogrodu to odstraszenie kreta za pomocą specjalnego odstraszacza elektroakustycznego. Taki sprzęt emituje niesłyszalne dla człowieka, ale nieznośne dla szkodnika sygnały dźwiękowe, których zasięg obejmuje aż 600metrów. Aby skutecznie pozbyć się kreta, lepiej jest go od razu wbić w okolicy kretowiska. Odstraszacz elektroakustyczny jest zaopatrzony w mechanizm, który jest zasilany bateriami. Jego siła wynika ze zmiennej częstotliwości dźwięków, które są emitowane przez urządzenie. Krety wbrew pozorom są inteligentnymi zwierzętami, dość szybko przyzwyczajają się do nowych warunków.

Jak odróżnić kreta od nornicy?

Gdy na naszej murawie pojawią się uszkodzenia, powinniśmy się im dobrze przyjrzeć. Tylko wtedy jesteśmy w stanie odróżnić szkodnika, który zaatakował nasz ogród i się go pozbyć. Jakie są zatem różnice pomiędzy kretem, a nornicą? Kret pozostawia po sobie usypane w górę kopce ziemi, dzieje się tak w wyniku jego pogoni za ziemnymi bezkręgowcami, którymi się żywią, mowa tutaj o owadach, ślimakach, czy dżdżownicach. Z kolei nornice nie pozostawiają po sobie kopców, tylko uniesienia ziemi i norki. Najczęściej na skarpach, trawnikach, grządkach i pod drzewami. Są to gryzonie roślinożerne, żywią się korzeniami, bulwami i kłączami roślin. Często ich pokarmem stają się również warzywa. Co gorsze żyją w dużych koloniach z dziesiątkami zwierząt, nie tak jak kret samotnie. Jak widać nornice, jako szkodniki są dużo bardziej groźne. Kolejna kwestia, która odróżnia kreta od nornicy to inne pory żerowania. Kret jest najaktywniejszy o poranku, natomiast nornica żeruje po zmierzchu, rzadziej w ciągu dnia. Nornica różni się również od kreta swoim wyglądem. Jego wygląd już znamy, a jak poznać nornice? Ten szkodnika na pierwszy rzut oka przypomina mysz, a nawet domowego chomika. Jej futerko jest bardziej szare, a dodatkowo posiada refleksy. Kolejna cecha szczególna to długi, ale słabo owłosiony ogon. Nornica osiąga około 10 cm długości, czyli jest mniejsza od kreta. Jej tylne nogi są dość długie, co umożliwia jej perfekcyjne podskoki. W przeciwieństwie do kreta, który po powierzchni porusza się dość niezdarnie i powoli, nornic robi to bardzo zwinnie. Co więcej wykazuje również umiejętność wspinania się po drzewach, ale tylko tych niższych. Nornica posiada pyszczek, który jest delikatnie zaostrzony, a na nim występują długie wąsy. Uszy i oczy są okrągłe. A jeżeli chodzi o zęby, posiada wyłącznie dwa górne siekacze.

Jak nie dopuścić do pojawienia się kreta w ogrodzie?

Patrząc na to ile szkód, mogą przynieść nam krety, wniosek jest jeden. Lepiej zapobiegać takim sytuacjom. Jak to zrobić? Jest kilka metod, które są w stanie uchronić nas przed tym, żeby nie było konieczności wyganiania kreta z ogrodu. Poniżej zostały krótko opisane.

Skuteczne ogrodzenie

Górna część ogrodzenia, może nie zrobi wrażenia na krecie, jednak jest coś co może mu się nie spodobać. Mianowicie chodzi o dolną część płota, która jest umieszczona w podłożu. Fundament powinien być wybudowany na głębokości około 60 cm, dodatkowo możemy wkopać pionową siatkę. Wtedy krety nie mają szans, żeby się przedostać na nasz teren. Krety nie są aktywne na większej głębokości.

Kamienna opaska

Zaporę można również wykonać poprzez wykopanie rowu wzdłuż obrzeża naszej działki. Powinien mieć około 30 cm szerokości oraz 60 cm głębokości. Następnym krokiem jest zasypani go ciężkim gruzem, kamieniami lub żwirem. Żadnemu szkodnikowi nie będzie chciało się przedostać na nasze terytorium, ponieważ kredy nie lubią kamienistego podłoża.

Siatka pozioma

Siatki, które są wykorzystywane do walki z kretami są zazwyczaj wykonane z materiału sztucznego lub metalu. Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, dzięki czemu posłużą nam przez długi okres czasu. Charakteryzują się drobnym splotem oczek, zwykle o średnicy 3×3 mm. Czy ułożenie takiej siatki jest skomplikowane? Nie, z jej montażem powinien sobie poradzić każdy ogrodnik, nawet ten domowy. W pierwszym etapie musimy się pozbyć wierzchniej warstwy gleby, jest to najbardziej kłopotliwy krok w trakcie układania siatki na krety. Następnie należy umieścić siatkę pod wierzchnią warstwą podłoża, na około 30 cm jeżeli umieszczamy ją pod rabatami lub na około 10 cm jeżeli ma się znajdować pod trawnikiem. Dzięki zachowaniu tych głębokości, korzenie roślin, które znajdują się w naszym ogrodzie nie będą miały utrudnionego rozwoju. Jest to bardzo skuteczna metoda, która uchroni naszą murawę, przed zniszczeniami wykonanymi przez krety.

Dodaj komentarz