Wstęp
Hortensja ogrodowa (hydrangea macrophylla) jest jednym z piękniejszych krzewów ogrodowych. Pochodzi z Azji wschodniej, w naturalnych warunkach występuje na terenach Japonii oraz Korei. Jest idealna dla miłośników ogrodów, którzy lubią mieć wokół siebie wiele dużych i różnobarwnych kwiatów. Jej liczne kolorowe kwiatostany, które pojawiają się latem zasłaniają
praktycznie całą roślinę, tworząc w ten sposób przepiękną, a jednocześnie pachnącą kompozycję. Hortensja może być sadzona oddzielnie lub w kompozycji z innymi roślinami na rabacie. Jej uprawa nie jest trudna, ale wymaga przestrzegania kilku istotnych zasad. Aby je poznać, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.
Co warto wiedzieć o hortensji ogrodowej?
Hortensja ogrodowa (hydrangea macrophylla) to krzew liściasty, o pokroju krzaczastym, który może osiągać nawet 1,5 m wysokości. Jej liście są mocne, owalne i ciemnozielone, stanowią znakomite tło dla kolorowych kwiatów. Nieduże kwiaty, w przypadku większości odmian zebrane sąw kuliste kwiatostany, osiągające nawet 30 cm średnicy. Ich kolor może się różnić, wyróżniamy hortensje białą, różową, niebieską oraz fioletową. Kolor w pewnej części uzależniony jest od odczynu gleby, w którym została zasadzona hortensja. Roślina kwitnie od początku lata, aż do pierwszych przymrozków. Jest chętnie uprawiana w ogrodach ozdobnych, ale nie tylko. Można ją spotkać jako roślinę doniczkową lub kwiat cięty. Kwiatostan hortensji ogrodowej to podbaldach, który składa się z 2 rodzajów kwiatów, są to: kwiaty płodne, znajdujące się wewnątrz kwiatostanu. Ich cechą charakterystyczną są pręciki i słupek; kwiaty płonne, znajdujące się na zewnątrz kwiatostanu. Są one znacznie większe, od wyżej opisanych kwiatów płodnych. Dzięki nim krzew jest niezwykle atrakcyjny. Hortensja ogrodowa ma również swoje odmiany, które są podzielone są ze względu na budowę kwiatostanu. Hortensja odmiany, które tworzą obfite, jednorodne kule nazywamy hortensją
wielkokwiatową. Drugi rodzaj to koronkowe czepki, które charakteryzują się tym, że ich kwiatostan składa się z drobnych kwiatów wewnątrz, a z kwiatów płonnych na obrzeżach.
Stanowisko i uprawa hortensji ogrodowej
Stanowisko do uprawy hortensji nie może być przypadkowe. W przypadku tej rośliny wymagania co do gleby, są dość wysokie. Hortensja ogrodowa lubi glebę przepuszczalną, żyzną, próchniczą oraz wilgotną. Nie sprawdzi się podłoże gliniaste i ciężkie. Jeżeli chodzi o odczyn gleby, zalecana jest odmiana kwaśna (pH w okolicy 4,5-5,5).
Nazwa hortensja ogrodowa oznacza “wodny krzew”, wskazuje to na bardzo duże zapotrzebowanie rośliny na wodę. Tylko wtedy będzie mogła rozwijać się w prawidłowy sposób. Dlatego też wybierając odpowiednie miejsce dla hortensji ogrodowej w swoim ogródku, warto wybrać półcień, w którym zdecydowanie łatwiej jest utrzymać wilgoć gleby. Warto jednak wiedzieć, że hortensja ogrodowa lepiej rozwija się w półcieniu, ale promienie słoneczne sprzyjają bardziej obfitemu kwitnieniu jej kwiatostanów. Wybór w takiej sytuacji, uzależniony jest od naszych oczekiwań.
Kwiaty hortensji - czy można zmienić ich kolor?
Jak już zostało wspomniane, na kolor kwiatów hortensji możemy wpłynąć, poprzez regulację kwasowości ziemi, w której ma znajdować się nasza roślina. Jeżeli gleba w przydomowym ogrodzie będzie posiadała odczyn zasadowy, kwiaty będą przybierać kolor różu lub czerwieni. Gdy naszym marzeniem jest niebieska hortensja, powinniśmy zadbać o odpowiednie zakwaszenie gleby. Jak to zrobić? Należy nawozić ją za pomocą nawozu, na bazie siarczanu amonu lub siarczanu potasu. Pomocne jest również wyściółkowanie powierzchni podłoża wokół rośliny, w tym celu warto zastosować torf wysoki lub kompost korowy. Jeżeli ziemia w naszym ogrodzie jest zbyt kwaśna, a my chcemy uzyskać czerwoną hortensję, należy zastosować nawozy zasadowe, które zawierają wapń lub magnez. Tutaj jednak musimy być ostrożni, łatwo jest przesadzić z ilością. Ph gleby nie może być wyższe niż 6,2. Jeżeli nie będziemy przestrzegać tej zasady, na naszym krzewie pojawi się choroba grzybowa. Wtedy liście stają się jasne i żółte, z czasem usychają. Aby kontrolować pH podłoża, warto zaopatrzyć się w kwasomierz. Ciekawostka! Kolor kwiatów można zmienić wyłącznie w przypadku kolorowych hortensji, jeżeli zakupimy roślinę z białym kwiatostanem, tak już pozostanie.
W jaki sposób sadzi się hortensje ogrodowe?
Sadzenie hortensji nie jest zbyt trudną czynnością. Należy tylko pamiętać, żeby przed jej rozpoczęciem dokładnie odchwaścić i spulchnić glebę. Dzięki temu będzie odpowiednio rozdrobniona, napowietrzona i wilgotna. W następnym etapie, należy wykopać dół w którym zostanie umieszczona wybrana roślina. Powinien być on dwa razy większy od bryły korzeniowej.
Aby dopełnić ten krok, należy wypełnić dół gotową ziemią, która jest przeznaczona dla tego typu krzewów lub własnoręcznie przygotowaną mieszanką. Podłoże, należy również uformować, najlepiej na kształt misy, tak by woda mogła się w niej zatrzymywać. Wtedy roślina będzie odpowiednio ‘nawilżona’. Gdy zdecydowaliśmy się na zasadzenie kilku roślin, pamiętajmy żeby zachować pomiędzy nimi odpowiedni odstęp, najlepiej wynoszący około 1 m. Na zakończenie podlewamy zasadzone hortensje ogrodowe i rozkładamy dookoła nich ściółkę.
Pielęgnacja hortensji ogrodowych
Nawożenie
Jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych jest systematyczne nawożenie. Hortensje to rośliny, które mają dość duże zapotrzebowanie pokarmowe. Pierwsze nawożenie powinno odbyć się w okresie wzrostu i kwitnienia. Najlepszym produktem do tego będzie nawóz, który jest przeznaczony stricte do tego typu roślin, takie preparaty dostarczą wszelkich niezbędnych makro i mikroelementów. Co więcej regulują odczyn gleby, tak by był odpowiedni. Nawozy zazwyczaj stosuje się 2-3 razy w ciągu sezonu, najpóźniej pod koniec sierpnia.
Podlewanie
Hortensja ogrodowa posiada dość gęste ulistnienie oraz obfite kwitnienie. Są to rośliny które mają ogromne zapotrzebowanie na wodę, a jej brak zazwyczaj odczuwają w okresie kwitnienia. Dlatego tak ważne jest ich intensywne i regularne podlewanie. Tak naprawdę wystarczy niewielki niedobór wody i już na jej powierzchni możemy zaobserwować uschnięte liście oraz pąki kwiatowe. Hortensje ogrodowe, w okresie wzrostu i kwitnienia, należy podlewać każdego dnia. Podłoże w którym zostały zasadzone, powinno być stale wilgotne. To o czym należy jeszcze pamiętać to to, że w trakcie samego podlewania, należy woda powinna być lana na ziemię, nie centralnie na kwiaty.
Przycinanie
Hortensję ogrodową należy przycinać raz w roku, najlepiej w okolicy marca. Cięciu powinny być poddane martwe, zmarznięte oraz wyschnięte pędy. Z kolei po kwitnieniu, należy obciąć same kwiatostany uważając, żeby nie uszkodzić pąków, które znajdują się pod nimi, ponieważ są tam zawiązki kwiatów na następny rok. Młoda hortensja ogrodowa w pierwszym roku po zasadzeniu powinna być przycinana nisko, dzięki temu pięknie się zagęści oraz nabierze kształtu. Z upływem czasu, co roku trzeba obcinać ją wyżej, w zależności od tego, jak gęsty i wysoki chcemy posiadać krzew.
Zabezpieczanie przed zimą
Hortensja ogrodowa nie przepada za mrozami, dlatego też należy ją w odpowiedni sposób zabezpieczyć przed zimą. Jak to zrobić najlepiej? Powinniśmy zacząć od podłoża, należy usypać grubą warstwę kory, której zadaniem będzie ochrona korzeni przed przemarzaniem. Z kolei nadziemną część hortensji ogrodowej, należy owinąć specjalną siatką cieniującą, włókniną lub słomą. Gdy przyjdzie wiosna, owe zabezpieczenie możemy zdjąć, a roślinę oczyścić ze starych liści, które do tej pory same jeszcze nie opadły. Należy pamiętać o wiosennych przymrozkach, więc nie ma co się spieszyć z odbezpieczaniem rośliny.
Jak rozmnaża się hortensje?
Hortensja ogrodowa to roślina, która łatwo się rozmnaża. Dlatego bardzo często wiele osób decyduje się na ten zabieg, niż na zakup gotowych sadzonek. Najlepszym sposobem na rozmnożenie rośliny jest ten poprzez sadzonki zielone. Jak to się robi? Sadzonki, należy pociąć w okresie pomiędzy czerwcem, a sierpniem. Następnym krokiem jest umieszczenie ich w skrzyniach inspektowych, gdzie będą miały idealne warunki do ukorzenienia. W takim miejscu sadzonki muszą spędzić cały rok.
Dlaczego hortensja ogrodowa nie kwitnie?
Czasami zdarza się tak, że zasadziliśmy w swoim ogrodzie hortensję, a ona nie chce kwitnąć.
Jakie mogą być przyczyny takiego stanu? Jedną z głównych przyczyn jest przemarzanie wierzchołków, a nawet całych pędów, na których znajdują się zawiązki pąków kwiatowych. Jeżeli zależy nam na tym, żeby hortensja ogrodowa zakwitła musimy pamiętać o jej porządnym zabezpieczaniu, przed przemarznięciem w sezonie zimowym. Kolejna możliwa przyczyna to nieprawidłowe cięcie. Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach, które są z zeszłego roku. Jeżeli się ich pozbędziemy, a jak wiadomo na nich znajdują się pąki kwiatowe, nie ma szans żeby roślina zakwitła w danym sezonie. Pamiętajmy, że pędów hortensji ogrodowej nie należy ciąć. Jedyne cięcie, które możemy przeprowadzić to te, które usuwa pędy uschnięte i schorowane. Z takich egzemplarzy nic już nie wyrośnie. Ostatnią przyczyną, która jest odpowiedzialna za to, że hortensja ogrodowa nie kwitnie jest brak regularnego nawożenia. Gdy dojdzie do niedoboru azotu, magnezu, fosforu i żelaza, nasza roślina będzie mizerna, jej wzrost zostanie zahamowany, a pąki kwiatowe się nie zawiążą. Aby tego wszystkie uniknąć, należy 2-3 razy w sezonie nawozić hortensje ogrodowe, dzięki temu będą dostarczone im wszelkie niezbędne składniki odżywcze, w wyniku czego rozwój roślin będzie prawidłowy. Obecnie w sklepach są dostępne gotowe produkty, są to nawozy przeznaczone stricte
dla hortensji ogrodowych.