You are currently viewing Kiedy sadzić tuje?

Kiedy sadzić tuje?

Kiedy sadzić tuje?

Tuje (żywotniki) to jedne z najpopularniejszych rodzajów iglaków, które są wykorzystywane do aranżacji ogrodu lub tarasu. Można je sadzić pojedynczo, lub tworzyć z nich przepiękne, zwarte żywopłoty. Są mało wymagające, ich pielęgnacja jest bardzo prosta, a do tego są mrozoodporne, co jest bardzo cenne w polskich warunkach klimatycznych. Na ich popularność wpłynęła nie tylko łatwa uprawa, ale też to, że zachowują swoje walory ozdobne przez cały rok oraz są dostępne w rozmaitych formach, dzięki czemu można dobrać roślinę idealnie pasującą do swojego ogrodu.

Tuje ogrodowe - jaki rodzaj wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka odmian tui, które różnią się między sobą głównie wymaganiami. Dlatego tak ważne jest, żeby przed zakupem zastanowić się, który najbardziej będzie odpowiadał naszym potrzebom. Najpopularniejsze gatunki żywotników to:

biota wschodnia (dawniej żywotnik wschodni)

żywotnik olbrzymi

żywotnik zachodni

jest najmniej popularna, głównie dlatego że nie jest zbyt odporna na chłód. Jest idealnym wyborem w przypadku cieplejszych regionów kraju, wynika to z tego, że uwielbia nasłonecznione miejsca. Żywotnik wschodni jest odporny na suszę oraz toleruje gleby o różnorodnej kwasowości;

to długowieczne drzewo, charakteryzujące się ciemnozielonymi igłami. Drzewo dorasta do wysokości 30-35m, ale można dostać również mniejsze, karłowate odmiany. Jest bardziej odporny na suszę, niż żywotnik zachodni. Ta odmiana żywotnika jest odporna ma mróz, jedynie młode rośliny wymagają ochrony;

jest najbardziej popularną odmianą w uprawie. Najlepiej rośnie w miejscach
nasłonecznionych, chociaż niektóre rodzaje wolą odmienne warunki, bardziej zacienione. Drzewo najlepiej odnajduje się w glebie przepuszczalnej, lekko kwaśnej oraz żyznej. Żywotnik zachodni mimo, że jest odporny na mróz i zanieczyszczenia, należy go osłaniać.

Jak sadzić tuje ogrodowe?

Decydując się na sadzenie tui, powinniśmy przyjrzeć się dokładnie podłożu. Bardzo ważne, żeby było wilgotne, żyzne i przepuszczalne. Jeżeli ziemia będzie nadmiernie sucha i jałowa, nie mamy co liczyć na piękny rozwój naszych drzewek. Kolejna istotna kwestia, o której należy pamiętać to kwasowość ziemi. W końcu każdy gatunek woli inne podłoże. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zakup gotowego gruntu, które jest przeznaczone w szczególności dla iglaków. Alternatywnie możemy zastosować połączenie kompostu z torfem. Gdy kwestie gleby mamy już ustalone, można przejść do sadzenia. Przed wykonaniem tej czynności, należy odpowiednio przygotować miejsce, w którym mają się znajdować nasze tuje.
Teren w promieniu około 35 cm, należy dokładnie odchwaścić. Jeżeli w planach mamy założenie żywopłotu, powinniśmy przygotować pas o szerokości około 60 cm. Następnym krokiem jest wykopanie dołka, ważne żeby jego głębokość i szerokość była 2-3 razy większa niż bryła korzenia.
Roślinę, należy ustawić pionowo i można przystąpić do zasypywania korzeni. Ziemię należy udeptywać w taki sposób, by uformować dookoła pnia krzewu zagłębienie, w które zostanie nalana woda. Gdy podłoże już ją wchłonie, należy wysypać odrobinę ziemi, torfu lub kory. Pamiętajcie, żeby przy pniu pozostawić zagłębienie, dzięki niemu łatwiej będzie nawodnić roślinę. Jeżeli zależy nam na tym, żeby sadzenie żywotników przebiegło bez większych kłopotów, należy wcześniej się dobrze przygotować. Przed rozpoczęciem czynności związanych z sadzeniem, warto wybrać odpowiednie miejsce i obliczyć, ile sztuk sadzonek będzie nam potrzebne. Pamiętajmy, żeby oszacować jak duże urosną nasze tuje. Będąc w sklepie wybierajmy niewielkie sadzonki, nie dość że ich cena jest niższa, to jeszcze łatwiej nam będzie je uformować. W większości przypadków żywotniki są sprzedawane w pojemnikach. Bardzo ważne, żeby jeszcze przed zakupem sprawdzić, że jest to sadzonka, która nie ma zbyt mocno przyciętych korzeni. Pomocnym trikiem, który sprawdzi się podczas wyjmowania sadzonki z pojemnika jest jego zanudzenie w wodzie, dosłownie na kilka chwil. Nie można robić tego na siłę, ponieważ można wtedy uszkodzić system korzeniowy.

Kiedy najlepiej sadzić tuje?

Jeżeli zakupiliśmy tuje, których bryła korzeniowa jest umieszczona w pojemniku z ziemią, ich sadzenie może się odbyć praktycznie w każdym momencie wzrostu, czyli od wiosny do jesieni. Z kolei jeżeli tuje zostały wykopane prosto ze szkółki, a ich bryła korzeniowa jest nieosłoniętą, sadzenie powinno odbyć się wczesną wiosną lub gdy zakończy się okres wzrostu. Wtedy na gałęziach nie zdążyły się jeszcze pojawić nowe pąki. W obu przypadkach granicznym terminem jest koniec października, ponieważ roślina jeszcze przed pojawieniem się mrozów musi wytworzyć nowe korzenie w podłożu.

Kiedy można przesadzić tuje?

Warto wiedzieć nie tylko kiedy zasadzić tuje, ale też kiedy można przesadzić te rośliny. Zastanawiając się nad odpowiednim terminem, warto wziąć pod uwagę jesień. Okres od września do października jest najlepszym momentem. Wtedy system korzeniowy jest jeszcze w stanie się zregenerować przed nadejściem mrozów i zimy. Ale to nie jest jedyny dozwolony termin. Wczesna wiosna również jest odpowiednią porą na przesadzanie żywotników. Jednak może pojawić się mały problem w tym przypadku, rośliny staną się bardziej wrażliwe na suszę oraz wolniej się przyjmą. W przypadku przesadzenia bardzo ważne jest regularne podlewanie, dlatego nie można o tym zapomnieć!

Co ile sadzić tuje?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. To w jakiej odległości od siebie będziemy sadzić tuje zależy od potrzeby i zamierzonego efektu. Należy pamiętać, że sadzonki małej wielkości z czasem urosną i osiągną znacznie większe rozmiary. Jeżeli zależy nam na stworzeniu żywopłotu, należy zachowywać pomiędzy żywotnikami odległość mniejszą niż 50 cm. Taka sama zasada tyczy się odległości pomiędzy tują, a ogrodzeniem. Jeżeli chcemy utworzyć luźniejszy szereg kolumn, tuje powinny znajdować się od siebie w odległości wynoszącej około 80 cm. Dzięki temu mają szanse rozrastać się swobodnie.

Jak pielęgnować tuje?

Żeby świeżo posadzone tuje przyjęły się do nowego podłoża, bardzo ważna jest ich systematyczna pielęgnacja. Warto pamiętać, że młode rośliny nie zdążyły jeszcze wystarczająco wykształcić swoich korzeni, które jak wiadomo są odpowiedzialne za pobór wody z gruntu. Jak zatem dbać o nie w prawidłowy sposób?

Podlewanie

Nawożenie

Podcinanie

Tuje uwielbiają wilgotne podłoże, dlatego jeżeli są wystawione na długotrwałą susze może się to dla nich źle skończyć. Odnosi się to w szczególności do odmiany wschodniej żywotnika. W okresie letnim, gdy słońce operuje dość mocno i panuje wysoka temperatura, bardzo ważne jest żeby obficie je podlewać, co najmniej raz w tygodniu. Jeżeli nasze tuje jeszcze znajdują się w donicach, bo nie zdążyliśmy ich zasadzić, podlewanie możemy wykonywać częściej, 2 razy w tygodniu. A czy zimą również, należy podlewać tuje? Zimozielone pędy żywotnika na dobrą sprawę, przez cały rok potrzebują wody. W sezonie zimowym również dochodzi do ich wysuszenia, odpowiedzialne są za to suchy wiatr i mróz. Gdy ziemia jest zamarznięta, rośliny nie mogą pobierać z niej wody. Jak sobie zaradzić takiej sytuacji? Bardzo ważne jest, żeby przed pierwszymi mrozami, podlać w obfity sposób glebę. Czynność, należy powtórzyć w trakcie zimy, gdy nadejdzie odwilż. Gdy przyjdzie wiosna, nasze tuje będą w świetnym stanie.

Od razu po posadzeniu żywotników, nawożenie nie jest aż tak ważne. Dopiero, gdy tuje przeżyją pierwszą zimę, można pomyśleć o nawozie. Nawożenie powinno się odbywać wiosną i jesienią. Do tej czynności najlepiej wykorzystać nawóz mineralny uniwersalny i specjalny nawóz dla iglaków. Tuje podsypujemy zazwyczaj raz w miesiącu, chyba że producent zaleci inaczej. Nawożenie należy dawkować z umiarem, gdy z nim przesadzimy może dojść do nadmiernego wzrostu pędów.

To w jaki sposób, należy podcinać tuje jest uzależnione od ich odmiany i przeznaczenia. Żywotniki tworzą żywopłot wymagają od nas regularnego cięcia. Z kolei w celu formowania lub pozbawiania roślin brązowiejących gałązek, tuje można przycinać od wiosny do połowy lata. W sezonie wiosenny warto pamiętać o wycięciu przemarzniętych pędów tui oraz skróceniu tych pozostałych. Dzięki tej czynności roślina ładnie się rozkrzewi i zagęści. Z kolei przed zimą, nie należy nic już ruszać, by nie doprowadzić do przymarznięcia tuj.

Dodaj komentarz