You are currently viewing Kiedy sadzić tulipany?

Kiedy sadzić tulipany?

Kiedy sadzić tulipany?

Tulipany to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów ogrodowych, dlatego większość z nas chce je posiadać w okolicy swojego domu. Wyróżniają się smukłą i zgrabną łodygą, która jest zakończona okrągłym kielichem kwiatowym w intensywnym kolorze. Tulipany można sadzić pojedynczo lub tworzyć z nich wielobarwne kompozycje, wszystko zależy od twoich preferencji. Doskonale prezentują się na ogrodowych rabatach, tarasach jak i w wazonie, po ścięciu. Aby wiosną móc cieszyć się ich pięknem, należy trzymać się ściśle ich pory sadzenia.

O czym należy pamiętać podczas zakupu cebulek tulipanów?

Podczas kupowania cebulek tulipanów, należy wybierać tylko takie, które są zdrowe. Unikać należy egzemplarzy poobijanych, zniszczonych, plamistych, zgniłych, czy zaatakowanych przez choroby. Wyrośnięte liście i małe korzenie też nie oznaczają nic dobrego. Cebula powinna być ładna i kształtna, gdy jest pozbawiona brązowych łusek, nic nie szkodzi. Jeżeli chodzi o jej wielkość, zdecydowanie lepszym wyborem jest ta większa, uzyskany z niej kwiat będzie bardziej efektowny. Poza tym duży egzemplarz kwitnie z reguły dwukrotnie, co jest oszczędnością. Cebule należy kupować przed zasadzeniem, nie wcześniej. Najlepszym okresem jest końcówka lata lub jesień, wtedy tulipany są w stanie dobrze się zakorzenić. Gdy zdecydujemy się na zakup wczesną wiosną, pojawia się duże ryzyko, że nie zakwitną.

Jak sadzić tulipany?

Miejsce sadzenia

To, które miejsce wybierzemy na sadzenie tulipanów ma ogromne znaczenie. Oczywiście, warto wziąć pod uwagę całkowitą aranżację ogródka, tak by pasowały pod kątem estetycznym, jednak warto wiedzieć, że kwiaty tulipanów będą najlepiej rosły w miejscu, które jest dobrze nasłonecznione. W ostateczności może być też obszar, który jest lekko zacieniony, a promienie słoneczne są rozproszone. Jeżeli wybrane przez nas miejsce nie spełnia tych cech, tulipany zdążą przekwitnąć, zanim rozwiną się ich liście. Kolejna ważna kwestia, która ma wpływ na umiejscowienie tulipanów to to, że po intensywnym wzroście przez około 3 miesięcy ten rodzaj kwiatów zamiera. Dlatego nie zaleca się ich umieszczania w miejscu najbardziej reprezentacyjnym ogrodu. Wato też zwrócić uwagę na siłę i kierunek wiatru, jeżeli wybraliśmy gatunek tulipanów, który jest wyższy może zostać on zniszczony, na przykład w trakcie silnej zamieci lub opadów.

Przygotowanie podłoża

Tulipany by mogły należycie kwitnąć potrzebują żyznej, wilgotnej i przepuszczalnej gleby. Najlepiej bogatej w próchnicę. Gdy będzie ona zbyt lekka i piaszczysta może nie dojść do prawidłowego rozwinięcia systemu korzeniowego. Z kolei jeżeli podłoże będzie zbyt gliniaste, nasze tulipany zaczną gnić. Przed umieszczeniem cebulek kwiatów w podłożu, należy je przygotować w prawidłowy sposób. Co w takim razie należy zrobić? Przede wszystkim przekopać glebę na głębokość około 20 cm, pozbawić ją wszelkich chwastów, kamieni, korzeni i innych zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem jest połączenie obecnej gleby z kompostem. Chyba, że ziemia jest gliniana to z piaskiem.

Sadzenie tulipanów

Cebulki tulipanów, które chcemy zasadzić należy umieścić w ziemi na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości (około 10-15 cm). Warto tutaj poznać jedną, główną zasadę – im większe cebule, tym należy je zasadzić głębiej. Gdy będą znajdować się zbyt płytko, nie zostanie zapewniona prawidłowa stabilność łodydze. Kwiaty zaczną się pokładać. Należy pamiętać, żeby cebulki sadzić zawsze pionowo – spiczastą końcówką do góry. Co do metody sadzenia cebulek tulipanów, wyróżniamy dwie metody. Pierwsza to ręczna, natomiast druga odbywa się z wykorzystaniem specjalnej sadzarki do cebul. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku sadzenia tulipanów na trawniku, ponieważ taki sprzęt od razu wykraja w podłożu odpowiedni dołek, dla każdej cebuli. Gdy tulipany zostaną już posadzone, można przejść do ich zasypywania ziemią, a następnie lekkiego uklepywania. Ważne, żeby nie pominąć podlewania, woda nie powinna być pod ciśnieniem, najlepiej zrobić to zraszaczem lub za pomocą konewki z sitkiem. Kolejna istotna kwestia to ochrona przez zimnem, dlatego gdy temperatura spadnie, pojawiają się pierwsze przymrozki, należy pokryć wierzchnią warstwę gleby korą sosnową lub suchymi liśćmi. Jest to świetny sposób na zabezpieczenie cebulek w sezonie zimowym. Poza tym takie ściółkowanie sprawia, że rabata ma bardziej zadbany wygląd.

Sadzenie tulipanów w koszyczkach

Istnieje jeszcze jedna metoda sadzenia, którą warto zastosować w przypadku podejrzenia obecności szkodników. Mowa o sadzeniu tulipanów w koszyczkach, które są świetnym zabezpieczeniem dla niechcianych gości. Dzięki nim cebule są bezpieczne, nie musimy obawiać się nornic ani innych owadów, które żerują w glebie. Koszyczki posiadają liczne dziurki, dzięki czemu korzenie mogą się swobodnie rozwijać, bez żadnych przeszkód. Warto wiedzieć, że do jednego koszyczka można śmiało włożyć kilka odmian różnych cebul. Następnie dokładnie przysypujemy je ziemią, tak by w przestrzeniach między nimi również znajdowała się gleba. Gdy mamy przygotowany koszyczek, umieszczamy go na odpowiedniej głębokości i zasypujemy. Można zostawić odsłonięte rączki koszyczka, dzięki temu łatwiej będzie nam go wyciągnąć.

W którym terminie najlepiej sadzić tulipany?

Tulipany najlepiej czują się w żyznej glebie próchniczej, która ma obojętny odczyn. Dodatkowo powinna posiadać domieszkę kompostu. Tylko wtedy proces rozwoju kwiatów będzie przebiegał prawidłowo. Aby zapewnić cebulkom jeszcze lepsze warunki, warto przed ich zasadzeniem nawieźć glebę nawozem mineralnym. Cebule tulipanów nie można sadzić w każdej chwili, przyjęło się że powinna to być jesień. Najlepiej to wykonywać pomiędzy wrześniem, a październikiem. Dzięki temu cebulki będą miały odpowiednią ilość czasu na rozwinięcie systemu korzeni. W przypadku, gdy sadzenie odbędzie się zbyt późno, cebulki będą miały problem z ukorzenieniem się. W wyniku czego okres kwitnięcia będzie opóźniony. Tulipany, należy sadzić w ziemi na głębokość równą 2- 3 wysokości cebulek (około 10 do 15 cm). Poprzez zastosowanie się do tej zasady kwiat nie będzie przechylał się, ani przewracał. Co ważne, jeżeli zdecydowaliśmy się na zasadzenie tulipanów na rabatach, należy posadzić je w odległości około 15 cm od siebie. Gdy jesień jest piękna i ciepła istnieje duża szansa, że tulipany jeszcze przed zimą wypuszczą kiełki. Jeżeli do tego dojdzie, należy delikatnie przykryć roślinę za pomocą gałęziami drzew iglastych. W ten sposób zapewnimy naszym kwiatom ochronę przed zmarznięciem. Gdy już przyjdzie wiosna można usunąć ochronną osłonkę. Kiełki zaczną się intensywnie rozwijać i rosnąć. Czemu sadzenie tulipanów wiosną to nie najlepszy pomysł? Ponieważ w tym okresie tulipany, które zostały zasadzone jesienią zaczynają kończyć kwitnienie. Jeżeli zasadzimy cebulki tulipanów w marcu i kwietniu, na ich całkowity rozwój będziemy musieli poczekać aż 2-3 lata. Jak widać kompletnie nie ma to sensu.

Jak chronić tulipany zimą?

Jak już wiadomo najlepszym okresem na sadzenie tulipanów jest jesień. Dlatego warto dowiedzieć się jak w prawidłowy sposób zabezpieczyć rośliny na zimę. Po pierwsze cebule tulipanów zaraz po zakopaniu, należy osłonić to miejsce za pomocą liści lub kory sosnowej. Ściółkowanie to najlepszy sposób na skuteczną ochronę kwiatów, dzięki niemu nie dojdzie do ich przemarznięcia. Oprócz ochrony, ściółka gwarantuje również odpowiednie utrzymanie wilgoci ziemi, dzięki temu w okresie jesiennym i zimowym, kiedy woda jest dostarczana w mniejszej ilości, cebulki są nadal dobrze nawodnione. Najlepiej zacząć ściółkować rośliny dopiero po pierwszych, mocniejszych przymrozkach, które występują zazwyczaj w drugiej połowie listopada, jeżeli zrobimy to wcześniej możemy doprowadzić do wykiełkowania cebul, narażając je na przemarznięcie.

Wykopywanie i przechowywanie cebul tulipanów

Tulipany mogą bez większego problemu znajdować się w tym samym miejscu przez dłuższy okres czasu. Dlatego ich wykopywanie nie jest konieczne, jednak czasami warto je wykonać, ponieważ po około 3 latach rośliny zaczynają karłowacieć. W wyniku tego kwitnięcie jest mniej obfite. Oprócz tego zwiększa się ryzyko, zaatakowania tulipanów przez drobnoustroje chorobotwórcze. Najlepszym okresem na wykopanie cebulek tulipanów jest lato, wtedy wszelkie odmiany już skończyły kwitnąć, a ich łodygi i liście są w stanie się zasuszyć. Co jest ważne? Warto zwrócić uwagę na wykopaną cebulę, należy się jej dokładnie przyjrzeć. Wtedy będziemy wiedzieć, czy można ją sadzić ponownie, czy już się nie nadaje. Zazwyczaj jednak jest tak, że można ją użyć ponownie w kolejnych sezonach, świetnie się sprawdzi. Wystarczy tylko przygotować jej odpowiednie podłoże. Kolejna istotna kwestia to zaprawienie cebulki za pomocą roztworu fungicydów, a następnie umieszczenie jej w chłodnym miejscu, wśród piasku lub torfu. W takich warunkach musi poczekać do jesieni, wtedy będzie zasadzona ponownie.

Sadzenie tulipanów w doniczkach

Sadzić tulipanów nie musimy tylko w glebie. Można wykonać to również w domu, nie jest to trudne. Te kwiaty, podobnie jak pozostałe rośliny cebulowe, mogą rozwijać się w doniczkach. Jest to świetna ozdoba dla przydomowego tarasu lub balkonu. Co do zasad sadzenia, należy postępować podobnie jak w przypadku tulipanów sadzonych w ziemi ogrodowej. Pewnie wiele z was zastanawia się jakie podłoże wybrać do tulipanów, które mają rozwijać się w doniczce. Najlepsze będzie takie, które jest lekkie i przepuszczalne. Ważna jest też donica, powinna posiadać w dnie co najmniej jeden otwór, po to by woda nie stała we wnętrzu. Tulipany to niebyt wymagające rośliny, jeżeli chodzi o pielęgnację. Ważne, żeby w sezonie zimowym doniczkę z roślinami przechowywać w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Może to być balkon lub parapet. Nie możemy zapomnieć o systematycznym podlewaniu, ono jest bardzo ważne, ale też warto wiedzieć, że nie można z nim przesadzić. Przy nadmiarze wilgoci może dojść do pojawienia się pleśni i gnicia cebulek. Zdecydowanie mniej niebezpieczny dla nich jest krótki okres suszy. Dzięki przestrzeganiu tych kilku ważnych zasad, będziemy mogli cieszyć się przepięknymi kwiatami, bez wychodzenia z domu. A co zrobić z tulipanami, gdy przekwitną? Gdy nadejdzie ten czas, powinniśmy pozostawić kwiaty w spokoju. Musimy poczekać, aż liście zaczną żółknąć i całkowicie zwiędną. Dopiero wtedy możemy wyjąć cebulki rośliny i je oczyścić. Następnym etapem jest umieszczenie ich w suchym miejscu, tam będą czekać do momentu, aż będą mogły być ponownie zasadzone.

Dodaj komentarz