Kiedy sadzić drzewka owocowe?
Wiele osób marzy o tym, żeby mieć możliwość zrywania własnych owoców z drzew, które znajdują się w ogrodzie przydomowym. Aby spełnić to marzenie, nie musimy od razu zakładać ogromnego sadu, wystarczy posadzenie kilku drzewek owocowych. Sadzenie tego typu drzew nie jest zbyt skomplikowaną czynnością. Jeżeli zależy nam na tym, by rośliny po posadzeniu przyjęły się i rosły zdrowo, należy posiąść wiedzę dotyczącą tego, na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiednich sadzonek drzew owocowych. Nie bez znaczenia jest również poprawna technika ich sadzenia oraz dobór właściwego terminu nasadzeń. Aby dowiedzieć się tego wszystkiego, warto
przeczytać poniższy artykuł!
Wybór stanowiska dla drzew owocowych
Przed sadzeniem drzewek owocowych ważne jest to, żeby w odpowiedni sposób przygotować stanowisko. W przypadku drzew i krzewów owocowych, najlepszym wyborem będzie teren, który jest odpowiednio nasłoneczniony. Od ilości promieni słonecznych, zależy jakość naszych owoców. Owoce, które są uprawiane w miejscu słonecznym są zdecydowanie lepiej wybarwione i smaczniejsze. Unikać, należy terenów, które są zagłębione. Na takim obszarze gromadzi się zimne powietrze, przez to w sezonie zimowym nasze drzewka mogą przymarznąć. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku roślin ciepłolubnych, na przykład brzoskwiń, nektarynek, czy czereśni. Przed sadzeniem drzewek owocowych warto także odpowiednio przygotować podłoże. Zazwyczaj taki rodzaj drzew uwielbia gleby piaszczysto-gliniaste, które są przepuszczalne, mają sporą zawartość próchnicy oraz umiarkowaną wilgotność. Glebę należy odchwaścić, można zrobić to chemicznie lub mechanicznie, wzbogacić za pomocą wybranego nawozu oraz doprowadzić do odpowiedniej struktury. Najlepiej zrobić to jak najwcześniej, co najmniej sześć miesięcy przed rozpoczęciem nasadzeń. Warto pamiętać, żeby przed zasadzeniem drzew i krzewów owocowych sprawdzić odpowiednio wszystkie wymagania dla danych roślin, które mówią nam jaka gleba i stanowisko będzie najlepsze. Mogą się one różnić, w zależności od ich odmiany. Z reguły jednak jest tak, że drzewka i krzewy owocowe wymagają gleby, która jest zasobna w składniki pokarmowe. Takie warunki sprzyjają rozwojowi lepszych owoców.
W jakim terminie sadzić drzewka owocowe?
Termin sadzenia drzewek owocowych jest uzależniony od rodzaju sadzonek. Inny jest w przypadku drzew owocowych w doniczkach, a inny w przypadku drzew owocowych z gołym korzeniem. Drzewka owocowe w doniczkach można sadzić praktycznie przez cały sezon, od wiosny do jesieni. Z kolei sadzenie drzew owocowych z odkrytym systemem korzeniowym, najlepiej jest
przeprowadzić jesienią lub wiosną. Ważna jest też pogoda podczas sadzenia, należy unikać dużych wiatrów oraz nadmiernego słońca. Sadzenie wiosenne najlepiej sprawdza się w przypadku drzew, które są wrażliwe na niskie temperatury zimą. Gdy zostaną posadzone wiosną, ich czas na przyjęcie się zostanie wydłużony. Dzięki temu młode drzewo, które nie ma jeszcze rozbudowanego systemu korzeniowego nie będzie narażone na przemarznięcie w sezonie zimowym. Gatunki drzew owocowych, które należy
sadzić wiosną to: nektarynka, brzoskwinia, morela, grusza oraz czereśnia. Termin sadzenia jesiennego posiada kilka zalet, które decydują o jego przewadze nad terminem wiosennym. Po pierwsze sadzonki drzew owocowych zazwyczaj wykopuje się ze szkółek w połowie października, dzięki temu my jako klient, mamy dostęp do dużego wyboru odmian. Kolejna zaleta to odpowiednia wilgotność gleby, która sprzyja lepszemu przyjmowaniu się zasadzonych roślin. W sezonie wiosennym bardzo często spotykany jest niedobór opadów, a to jest utrudnienie. Jesień jest również znakomitym okresem regeneracyjnym dla systemu korzeniowego drzew i krzewów owocowych. Oprócz zalet sadzenie jesienne posiada również jedną wadę, mianowicie w tym okresie może dojść do przemarznięcia pewnych gatunków roślin. Gatunki, które można bezpiecznie sadzić w tym okresie to: jabłoń, orzech laskowy, włoski, agrest, aronia oraz śliwa.
Jak sadzić drzewa owocowe?
Drzewa i krzewy owocowe, należy sadzić w rzędach. Bardzo ważne jest, żeby między nimi była zachowana odpowiednia odległość. Uzależniona jest ona nie tylko od podkładki drzewa, ale też od jego odmiany. Odmiany karłowe drzew sadzi się co 2-3 m, półkarłowe co 3-4 m, z kolei wysokopienne co 6-8 m. Trzymanie się tych reguł jest bardzo ważne, ponieważ dzięki nim możemy w prawidłowy sposób rozmieścić rośliny. Później ich pielęgnacja będzie łatwiejsza i co najważniejsze swobodna. Aby wyznaczyć miejsce konkretnego drzewa lub krzewu owocowego wykorzystuje się zazwyczaj sznurek oraz paliki. Jeżeli przygotowujemy się do sadzenia drzewek owocowych z doniczki, bardzo ważne jest zadbanie o to, żeby system korzeniowy danej rośliny był zadołowany. Wtedy mamy gwarancję, że bryła korzeniowa nie wysuszy się. Drzewo owocowe może posiadać zadołowane korzenie przez kilka dni, jednak należy wtedy pamiętać o ich regularnym podlewaniu, by nie dopuścić do przesuszenia. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z dołowania oraz zasadzenie rośliny od razu po jej nabyciu, jednak możemy sobie na to pozwolić tylko wtedy, kiedy mamy taką możliwość.
Kolejna ważna kwestia to usuwanie za długich oraz uszkodzonych korzeni rośliny, przed jej posadzeniem. Następnie przechodzimy do wykopania odpowiedniego dołka, w którym umieścimy wybrane drzewko. Średnica dołka oraz jego głębokość, powinna być dopasowana do rozmiaru bryły korzeniowej. Istotne jest, żeby korzenie rośliny mogły rozkładać się swobodnie. Jeżeli zdecydowaliśmy się umieścić warstwę kompostu na dnie, pamiętajmy, żeby wykopać trochę głębszy dołek. Podczas kopania dołka, należy wiedzieć, że wykopaną ziemię powinniśmy podzielimy na dwie części. Pierwsza to warstwa próchnicza, z kolei druga to warstwa mniej urodzajna. Gdy umieścimy w dołku drzewko, podczas jego zasypywania, musimy się trzymać pewnej zasady. Najpierw wsypujemy powoli glebę orną i ubijamy ją co jakiś czas, a następnie ziemię mniej urodzajną. Należy zwrócić uwagę na to, żeby dokładnie ją umieścić również pomiędzy korzeniami. Gdy bryła korzeniowa naszej rośliny jest zasypana, możemy przejść do jej obfitego podlania. Gdy woda zostanie wsiąknięta przez glebę, braki które powstały, należy uzupełnić resztką ziemi. Ostatnia kwestia, o której warto wspomnieć to to, że jeżeli nasze drzewko owocowe posiada płytki system korzeniowy, należy je zabezpieczyć za pomocą palików. W jaki sposób? Trzeba wbić je na około 10 cm głębokości, od strony zachodniej pnia drzewa. Jak widać sadzić drzewka owocowe trzeba wiedzieć jak! Od teraz dzięki zapoznaniu się z wyżej opisanymi informacjami, na pewno będzie to dla nas ‘bułka z masłem’. Pamiętajmy tylko, żeby trzymać się wszystkich głównych zasad, dzięki którym możemy mieć pewność, że rozwój naszych roślin będzie prawidłowy.
W jaki sposób przycinać drzewka i krzewy owocowe?
Drzewa i krzewy owocowe, należy regularnie przycinać. Można powiedzieć, że jest to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeżeli nie będziemy wykonywać tej czynności, nasze rośliny nie będą dawały obfitej ilości owoców. Brak regularnego przycinania drzewek owocowych kończy się tak, że stają się one rzadkie, ich wzrost jest zahamowany, a ilość i jakość owoców ograniczona. Oprócz tego, warto też wiedzieć, że drzewa nieprzycinane są bardziej podatne na różnego rodzaju choroby grzybowe. Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje cięć: prześwietlające i formujące. Cięcie formujące wykonuje się przez pierwsze trzy lata uprawy, dopiero po tym okresie drzewka się prześwietla. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania do owoców dociera większa ilość światła.
W jakim terminie przycinamy drzewa i krzewy owocowe?
Przycinanie drzew i krzewów owocowych może odbyć się latem lub zimą. W przypadku cięcia zimowego, należy je przeprowadzić w drugiej połowie lutego lub dopiero w marcu. Ważne, żeby nie panował wtedy ogromny mróz. Z kolei cięcie letnie, polega na usunięciu pędów, które zagęszczają i zacieniają koronę. Wykonuje się je zazwyczaj po zbiorze owoców. A co z młodymi drzewkami? Czy w ich przypadku są jakieś specjalne zasady przycinania? Młode drzewka owocowe, należy przyciąć od razu po ich posadzeniu. Po co? Dzięki temu zostanie przywrócona równowaga, pomiędzy uszkodzonym systemem korzeniowym, a pędami nadziemnymi. Kolejne cel przycięcia, to uformowanie korony rośliny.
Czy należy wykonywać opryski drzew owocowych?
Wiosną nasz ogród budzi się do życia, a nasze drzewa i krzewy owocowe, co z nimi? Wymagają od nas oprysku! Nie można go pominąć, ponieważ zbyt późne jego wykonanie będzie bezsensowne, nic nie da. Czyli nie uchroni naszych roślin przed uciążliwymi chorobami. Kiedy jest odpowiednia pora na oprysk? Większość osób wykonuje go w okresie od końca lutego do końca marca. W przypadku, gdy wykonujemy pierwszy oprysk, bardzo ważne jest to, żeby wykonać go przed pojawieniem się liści. Pamiętajmy! Nie oszczędzajmy środka, który ma właściwości grzybobójcze. Oprysk ma być porządny i dokładny. Wykonując wiosenny oprysk musimy zadbać aby wszystkie pędy i gałęzie zostały pokryte gotowym preparatem. Musimy opryskiwać nim drzewa i krzewy od nasady pnia, aż po ostatnie pędy korony. Preparat, który ma nam posłużyć do przeprowadzenia wiosennego oprysku drzew i krzewów owocowych, należy dobrać odpowiednio do terminu wykonywanej czynności, gatunku rośliny, którą chcemy opryskać oraz choroby lub szkodnika, którego chcemy się pozbyć. Zazwyczaj pierwszym oprysk w większości sadów jest wykonywany za pomocą preparatów olejowych. Ich zadaniem jest zwalczenie wszelkich szkodników, które mogą znajdować się na zasadzonych przez nas drzewkach owocowych. Taki zabieg niszczy zimowe jaja przędziorka owocowego, mszyce i misecznika śliwkowego, są to najczęściej występujące szkodniki. Dzięki opryskowi zmniejszymy ryzyko pojawienia się ich w okresie późniejszym.